|Recenze| Noragami

14. ledna 2016 v 6:10 | Toki |  Anime - recenze

Typ: Seriál
Žánr: Akční / Fantasy / Komedie
Počet epizod: 12
Rok vydání: 2014

Varování: může obsahovat spoiler!

Děj: Na hranici mezi touto sférou a další, žije osm milionů bohů, mrtvé duše, které bohům slouží a další rozmanití duchové, kteří pomáhají a pletou se do záležitostí lidí. Yato je malý bůh, který touží po uznání a byť i jen po jediné svatyni. Za účelem vybudování vlastní svatyně načmárá své číslo na zeď veřejných záchodků, kde píše, že lidem pomůže za výměnu 5 yenů a stává se z něj samozvaný "doručovací bůh". Hiyori, dcera vážené rodiny, je téměř usmrcena při dopravní nehodě, jen aby zachránila Yata. To způsobí, že se její duše snadno dokáže oddělit od jejího těla. A tak společně začnou spolupracovat. Později se Yato také setká s duší mrtvého chlapce Yukina, který se stane jeho "boží zbraní", které mohou být využívány bohy. Všichni tři společně bojují proti někomu, kdo přináší lidem různé potíže a problémy a postupem času se odhaluje skrytá minulost Yaty.

Převzato z anime.akihabara.czJak jsem slíbila, po prvních dojmech přináším i recenzi na první sérii Noragami, jelikož brzy se tu objeví recenze i na Noragami Aragoto neboli druhou sérii tohoto anime.

Nejdřív se pokusím zhodnotit postavy. Bůh Yato, dříve zvaný bohem pohromy, plní lidem přání za 5 yenů (což je na českou měnu zhruba jedna koruna). Hledá ztracené kočky, pomáhá šikanovanému studentovi nebo třeba vydrhne i plíseň z vaší koupelny! Kdo by takovou levnou službu nebral, že? Vydělané peníze šetří na svou svatyni. Yato je lehkomyslný. Když ho Hiyori požádá o pomoc, její problém odkládá stranou, místo toho aby hledal řešení. Nelíbilo se mi na něm, že až poté, co si uvědomil, že ho skoro neustále ta dívka zachraňuje, začal plnit její žádost, i když už mu dávno 5 yenů zaplatila. Na druhou stranu když se jedná o boj, je plně soustředěný a i dost silný společně se svojí regálií (božskou zbraní) Yukinem.


Hiyori je taková typická hodná dívka, co ráda pomáhá ostatním. Díky své snaze zachránit Yata před jedoucím kamiónem skončila ve stavu, kdy opouští své tělo a stává se z ní polofantom. Dobře, možná není až tak typická, když se vyžívá ve wrestlingu, ale… každý máme své záliby.

Yukine je Yatovou regálií. Neustále mu způsobuje trable kvůli své nestabilitě a Yato si kvůli němu hodně protrpí. Tak nějak jsem nečekala, že se vzpamatuje a myslela jsem si, že se ho Yato zbaví, ale nakonec jsem si ho celkem i oblíbila po jeho prozření.

Jak už jsem psala v prvních dojmech, co se týče děje, je to slabší soudek. Nevím, zda jsem přesně pochopila smysl "poskvrnění" a propojení bohů s regáliemi. Možná jsem se setkala jen s horším překladem a nebo nebyl onen výklad pro mě dostačující. Navíc nestvůry zvané Fantomy se mi vůbec nelíbily. Vypadaly jako by přišly naprosto z jiného seriálu. Taky Hiyori ocas mi přišel poněkud zvláštní, ačkoliv oceňuji, že znázornili oddělení duše od těla.


Co se týče komedie, ta byla dost povedená. Je škoda, že trvala jen prvních pár dílů a ubývala. Vážná linka ohledně Yatovy smrti nebyla pro mě natolik přesvědčivá, abych ji s hlavními hrdiny prožívala.

Jak se dalo očekávat, celý seriál završí epický souboj mezi dvěma bohy. Bohužel až tak epický, jak byl nejspíš zamýšlen, se mi nezdál. Nehledě na dost prostý a nerozvinutý charakter druhého boha pohromy.

Mrzí mě taky, že bohové v tomto anime nebyli více vysvětleni. Jsou nesmrtelní? Co je dokáže zabít? Jaké mají mezi sebou vztahy? Dokáží chovat city k lidem?

Myslím, že námět anime nebyl až tak špatný, ale zpracování mohlo být daleko lepší. Navíc mi tu chyběla nějaká velmi silná neohrožená hrdinka. Bishamon za ni nedokážu považovat, jelikož jí autoři nedali moc místa a nebyla ukázána zrovna v nejlepším světle, když se snažila zabít Yata. Mrzí mě, že příběh mezi těmito postavy nebyl ukázán a vysvětlen. To samé ohledně Kazumy (Bishamon regálie). Kazuma (na následujícím obrázku) naznačoval, že Yatovi dluží, ale už jsme se nedozvěděli, co pro něj kdysi Yato udělal. Jelikož už vyšla celá druhá série, doufám ve více informací. Hodlám to zkusit dále.


Na dlouhé deštivé odpoledne bych to i doporučila, ale znám daleko lepší komedie. Nazvala bych to průměrem. Není to úplná blbost, ale nenašlo si to zas takové místo v mém srdci.

Co zde ale vyzdvihnu je opening. Líbí se mi tenhle rockový styl! Je ale pravdou, že trvalo než jsem si ho oblíbila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 14. ledna 2016 v 7:38 | Reagovat

Když se na to podívám skutečně objektivně (jakože se vážně musím přemáhat), tak je pravda, že Noragami je průměr a celkově asi nenabídne nic moc nového, což byl i můj první dojem po první epizodě. Jenže mě nakonec získalo hlavní trio a dokonce jsem si byla schopná oblíbit i hlavní hrdinku, což se mi nestává skoro vůbec :D Tohle anime je pro mě spíš taková srdeční záležitost na zpříjemnění dne :D

2 Ai Eater no Kuroyake Ai Eater no Kuroyake | E-mail | Web | 14. ledna 2016 v 17:02 | Reagovat

Musím říct, že Noragami chci vidět už hodně dlouho, ale pořád ne a ne si najít čas =DD Jedna skupina lidí tohle anime strašně vyzdvihuje, druhá zase sráží.. Takže to asi bude něco mezitím, taková oddechovka. Hm, to bych potřebovala =DD

3 Joina Joina | Web | 15. ledna 2016 v 15:30 | Reagovat

Vypadá to jako zajímavě.  A asi se na to kouknu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama