|Recenze| Toki wo Kakeru Shoujo (O dívce, která proskočila časem)

10. ledna 2016 v 9:15 | Toki |  Anime - recenze

Typ: Film (98 minut)
Žánr: Drama / Romantický / Sci-Fi
Rok vydání: 2006

Varování: může obsahovat spoiler!

Děj: Makoto Konno je ztřeštěná středoškolačka, která tráví veškerý volný čas hraním baseballu se svými dvěma kamarády, Chiakim a Kousukem. Dnes ovšem nebude mít svůj den… po sérii katastrof se jí povede zakopnout v kabinetu a zarazit si do "sedínky" podivný předmět, který jí umožní vracet se v čase. Cestou domů ze školy jí ovšem selžou brzdy na kole a tak s řinčením spadne pod vlak, který ji semele jako bobíka v čínské restauraci. Co myslíte, bude z ní hromádka kostí, nebo je to všechno trochu jinak?

Převzato z anime.akihabara.czTento film jsem měla v plánu už nějakou dobu a teprve minulý rok v květnu jsem si na něj udělala čas se svým senpaiem. První myšlenka, která mě v průběhu filmu napadla, byla, že je to předchůdce seriálu Steins;Gate. Podobná myšlenka i záběry na zastavený čas či hodiny. Jenže zde se nenachází stroj času, nýbrž jen malá kulička vyrobená v budoucnosti, která dotyčného nabije energií, díky které pak může skákat časem.

První skok dívky Makoto je vlastně náhoda, jelikož se řítí z ohromného kopce v plné rychlosti na kole a zjistí, že jí nefungují brzdy. Nezvládá už kolo vlastními silami zastavit a tak prudce narazí do závor, které se právě zavřely kvůli přijíždějícímu vlaku. Makoto to ze sedla vyhodí a padá přímo do cesty onomu vlaku. Jenže místo krve se dočkáme střihu a Makoto se ocitá o pár chvil zpátky, kdy vrazila na kole do paní s dítětem. Nyní však se ocitá vedle ní a paní po ní žádá, aby se omluvila. Opět se poté zavírají závory a vlak projíždí.


Od té chvíle se Makoto učí ovládat své skákání časem a využívá to jen ve svůj prospěch. Nešťastný den plný nehod tedy prožívá znovu, jenže tentokrát je v její kůži někdo jiný. Nečekaný test, který nezvládla napsat, se stává pro ni hračkou, když ho opakuje již připravená.

Jenže… neubližuje tím druhým?

Makoto se vzápětí dozvídá, proč vlastně může skákat časem a kdo je tím záhadným člověkem, který předtím vcházel do kabinetu, když její tělo získalo tu zvláštní sílu. Jenže vše nedopadá tak úplně podle jejích představ…


U tohohle filmu oceňuji nápad a charaktery hlavních postav. Jenže to je asi tak vše, co mohu pochválit. Opět zde (stejně jako v seriálu Steins;Gate) vzniká mnoho otázek ohledně cestování časem. Jak dokáže korigovat Makoto o kolik se vrátí pouhým skokem? Proč se on vrátil z budoucnosti jen kvůli jednomu obrazu? A nebo třeba kolik skoků on za celou dobu použil?

Na hlas oné dívky jsem si taky musela chvíli zvykat. Nevím proč, ale její dabing mi moc nesedl. Stejně tak ani nedokončený příběh. Víme sice, že se Chiaki vrátil kvůli tomu, aby spatřil obraz, ale nevíme víc o budoucnosti, ze které přišel, ani význam obrazu. Mrzí mě, že příběh v tomto směru nešel více do hloubky.


Dalším mínusem je to, že většina záběrů byla zbytečně dlouhá. Například mnoho záběrů při zastavení času. Všechny mohly být o něco kratší. Působilo to zbytečně zdlouhavě, až to odvracelo mou pozornost jinam.

A jako poslední zmíním, že si ani hlavní protagonisté nedali pusu při loučení. Myslím, že nejsem jediná, která to tam očekávala. Nehledě na klišé větu: "Počkám na tebe v budoucnosti." Pokud se jeho věk nezměnil cestováním časem, tak je v budoucnosti taky kluk středoškolského věku, zatímco až ho ona příště uvidí, bude již nejspíš starší paní… ne?

Nachází se zde sice pár světlých chvilek, kdy se člověk zasměje. Například při neustálém skákání časem, kde "přistání" Makoto není vždy hladké, ale vyloženě tento film nemohu doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vicky Vicky | Web | 10. ledna 2016 v 11:06 | Reagovat

skvele :) pekny blog :)

2 S c a r s S c a r s | Web | 10. ledna 2016 v 14:10 | Reagovat

Ach ach, s těmi dojmy se asi nebudu moci ztotožnit :D Na rovinu říkám, že Toki wo Kakeru Shoujo patří k mým nejoblíbenějším a zřejmě nebudu nikdy dostatečně objektivní, i přestože jsem tento film viděla již neméně čtyřikrát :D

Na druhé straně ale souhlasím se dvěma věcmi, kdy první z nich jsou nezodpovězené otázky, vesměs veškeré, které jsi zmínila, ovšem dovolila bych si tvrdit, že v některých případech to nemusí mít zrovna katastrofální účinky, jelikož je ponechám prostor divákově představivosti a možnosti vlastních spekulacích. Jasně, ale bylo jich tam až příliš.

Druhá je zdlouhavost scén, což za mě byla především tak ke konci filmu, kde Makoto běží, která byla i na moje poměry až moc dlouhá.

3 Toki Toki | Web | 10. ledna 2016 v 18:30 | Reagovat

[2]: Mám ráda nápady s vracením času a se všemi paradoxy kolem, ale Steins;Gate si mě v tomhle prostě získal více. :)
Mám ráda jisté tajemno a nezodpovězené otázky, ale jak už jsi zmínila, bylo jich příliš. Nevybavuji si teď tu běžící scénu, ale mě především vadily ty nekonečné skoky. :-) Každopádně to byl jeden z lepších filmů, které jsem zatím viděla. Rozhodně lepší než Vlčí děti nebo Zahrada Slov. :)

4 Lucie Lucie | 16. ledna 2018 v 8:49 | Reagovat

Pecka neskutečná. A nemyslím si, že film je hoden negativní kritiky,jelikož japonská mentalita, je o "krapet" jinde, na to aby ta naše ji mohla soudit  a říkat, co mohli udělat lépe. Spíš je dobré na film kouknout ještě několikrát a trošku se od příběhu oddistancovat,a pak se právě pochopí ten smysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama