|Recenze| Owari no Seraph

21. února 2016 v 10:00 | Toki |  Anime - recenze

Typ: Seriál
Žánr: Akční / Drama / Fantasy
Počet epizod: 12
Rok vydání: 2015

Varování: může obsahovat spoiler!

Děj: Na Zemi se objevil virus, který vyhladil všechny lidi starší 13 let. Během této události se objeví rasa upírů, kteří zbytek lidí zotročí. Hyakuya Yuuichirou žije s dalšími dětmi v sirotčinci, kde jsou vychováváni jako krmivo pro upíry. Jednoho dne se rozhodnou utéct, ale plán je odhalen všichni kromě Haykuyi jsou zabiti. Venku je zachráněn lidským odbojem a Hyakuya přísahá, že zabije všechny upíry.

Převzato z csfd.czJak nejspíš víte, Owari no Seraph mě upřímně jako anime v prvních dojmech moc nenadchlo. Rozjezd seriálu byl pomalý a než hlavního hrdinu vyškolili v boji, uběhlo zhruba 6 dílů. Druhá polovina však byla o něco lepší.

Ačkoliv se zpočátku zdá hlavní hrdina jako Eren, jsem ráda, že se v průběhu seriálu změní na snesitelnější postavu. Líbilo se mi, jak se ukázal v posledním díle, kde se probudil v nemocnici a uznal, že je rád, že všichni přežili. A taky jim od srdce poděkoval za jejich starost.

Tohle už se ale nedá říct o blonďatém Mikaelovi neboli druhé hlavní postavě. Na začátku je to milý klučina, který se snaží ochránit rodinu a působí až naivně optimisticky, když doufá ve zdařilý útěk od upírů a sní o novém životě. Jenže od doby jeho proměny v upíra je jako mrtvola. Moc toho nenamluví a jeho výraz nic nevypovídá. Divák ani u něj nepozná, zda je to stále ten hodný Mika z dětství nebo zda se stal jen nástrojem upírů. Přestal se mi tam po přeměně líbit.


Koho z postav ale musím vyzvednout je Shinoa Hiiragi. Mám ráda tyhle typy troll postav. A i přesto, že se zdála jako chladná hrdinka, kterou nic nerozhází, tak na konci sama začíná přemýšlet o svých citech, co chová k hlavnímu hrdinovi. Ze všech postav nejvíc přilnula k mému srdci.

Co se mi na tomhle seriálu dost líbí, kromě postav, jsou jejich uniformy. Černo-zelené uniformy jsou opravdu k vojákům stylové a musím uznat, že i upíři v bílých hábitech působí až vznešeně. Oproti tomu zbraně tu vyloženě bijí do očí. Obzvláště ty u Mitsuby a Shinoy. Nevím, zda autoři chtěli tímto vykompenzovat jejich malý vzrůst, ale působí to na některých obrázcích až komicky, když lolitka drží zbraň dvakrát větší jak ona pomalu. Co na nich ale dokáži ocenit, je originalita. Nejedná se o klasické zbraně, které se používaly ve válkách, ale o opravdu výjimečné kusy, které člověk ještě nespatřil. Myslím si, že pro cosplayery bude výzva vyrobit něco takového…


Seriál má pouze 12 dílů, což mi přijde jako škoda, ačkoliv je prý ohlášená druhá série - podle informací by měla vyjít už na podzim tohoto roku. Myslím, že stejně jako u Shingeki no Kyojin by si i toto anime zasloužilo klasických 24 dílů, jelikož je stále, co se dovídat. Ať už o experimentech, co lidé provádí na svém druhu nebo o tajných plánech upírů.

Ačkoliv se autoři snažili do těch 12 dílů nacpat většinu důležitých informací, stále mi to jako divákovi přijde málo.
Navíc konec, ve kterém upír Ferid mluví k osobě, která není ukázaná, naznačuje, že bude mezi lidmi zrádce a myslím, že nejsem jediná, která by ráda věděla, kdo jím je.

Když už jsem zmínila porovnání hlavních postav s anime Shingeki no Kyojin neboli Útok na Titány, ráda se k tomu více vyjádřila, jelikož i příběh se zdá skoro kopií. Hlavnímu hrdinovi zabijí upíři / titáni rodinu a on se rozhodne je všechny zabít. Tenhle koncept je tu stejný, ačkoliv zpracování je jiné. Oba sice procházejí tréninkem, ale nezdá se mi, že by Eren se v průběhu seriálu výrazně měnil, na rozdíl od Yuua. I přesto, že přichází o spolubojovníky a vidí kolem sebe lidi umírat. Oba seriály mají podobné náměty a jsou velmi dobře zpracované, ale Owari no Seraph mi prostě více přirostlo k srdci. Ať už různým výběrem zbraní, uniformami nebo i těmi postavami.


Není to pecka, co bych musela hned doporučovat dále, ale ihned po zhlédnutí jsem si to oblíbila. S odstupem času (viděla jsem ho někdy hned po tom, co vyšel) ho spíše považuji za průměr a sama se ještě nehrnu ani do té druhé série, která již vyšla.

První polovina a i hudební stránka seriálu je slabá, ale celkově oceňuji nápad, animaci a zpracování. Pěkné uniformy na obou stranách oku lahodí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 22. února 2016 v 20:17 | Reagovat

No já ti nevím. Sice bylo překvapením, že i mě Shinoa, jakožto postava dost přirostla k srdci, nebo spíš v tomto případě jsem neměla potřebu ji nějak výrazně mučit, jako jiné postavy v tomto anime. Nicméně bych ale asi netvrdila, že je Owari zdařilé anime, spíš dost těžký průměr, nebo až podprůměr.

Sama jsem viděla obě řady za víkend a po zpětném ohlédnutí, mi charaktery přišly po většinu času nudné, nebo nevýrazné a v jednom případě tam byla i jedna, která si hrála na mučedníka, což je typ postav, které mi pijí krev, ale tam byl spíš na vině samotný scénář. Ta by tě ale čekala až ve druhé řadě anime.

K ději anime se radši ani nevyjadřuji, protože jsem ani nečekala, že by přišli s něčím originálním, ale když už přijdou s něčím tuctovým, měli by to nějak okořenit, což v tomto případě bych akorát homo podtext ve vztahu těch hlavních dvou, jejíchž jména jsem už bez viny s radostí zapomněla :D

Jako celkově mě to anime nenudilo, ale po shlédnutí už vím, že se podobným věcem asi budu vyhýbat, protože to nemá mi co nabídnout :D

2 Toki Toki | Web | 23. února 2016 v 9:45 | Reagovat

[1]: Recenze byla napsána hned po zhlédnutí, proto jsem k tomu přidala větu: "S odstupem času (viděla jsem ho někdy hned po tom, co vyšel) ho spíše považuji za průměr a sama se ještě nehrnu ani do té druhé série, která již vyšla."

Neviděla jsem žádné jiné anime s upíry, takže v tomhle ohledu to pro mě bylo nové a líbilo se mi. Je pravdou, že to byla taková kopie Shingeki no Kyojin ohledně hlavní postavy, ale v něčem mi to přišlo i lepší. :)

Hodlám zkusit i druhou sérii v tomto roce. Tak pak třeba přehodnotím víc svůj názor. :)

3 S c a r s S c a r s | Web | 23. února 2016 v 17:06 | Reagovat

[2]: Jistě, jistě, tu větu o průměrnosti anime jsem vzala v úvahu, ale z mého pohledu si ty dvě věty dost protiřečí :D Buď je to zdařilé anime, nebo průměr :D

Ono tak podle mě nejde ani o to, o čem to anime je, ale jaké je zpracování a chování postav. Celkově si myslím, že ve všeobecné tvorbě, je toho o upírech hodně a valná většina není nijak kvalitní, ani zajímavá :D A k nim bych řadila i Owari.

Jako na druhou stranu nepotřebuješ vidět x anime titulů s danou tématikou, aby to člověk dokázal nějak objektivně ohodnotit :D Pokud půjdeš do druhé řady, myslím že tě tam nic nového nečeká a v podstatě jsem neviděla skoro žádný rozdíl mezi první a druhou řadou. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama